יש היום בישראל כ-300,000 סטודנטים אשר רוצים ועושים את כל שביכולתם עבור כניסה למסלול לימודים אקדמי מכשיר ומשכיל לעתיד טוב יותר עבורם. עתיד כלכלי ורווחי יותר עבורם. הן במכללות אקדמיות והן במסגרת האוניברסיטה הפתוחה שבישראל.

לא סתם המספר הזה גדל כל יום מחדש, יותר ויותר צעירים מבינים את כוחו של הידע ויותר מכך, את כוחה של תעודת התואר. גם כאלו שנכנסים לתפקיד חדש בחיים שלא קשור בצורה ישירה לתואר הראשון שלהם, עדיין, עצם העובדה שאדם ישב, למד, הוציא תואר ראשון במסגרת לימודים ארוכים ומחוייבים, מביעה משהו שלא משתמע לשני פנים בשום דרך. תואר ראשון זהו לא רק תואר, מדובר על דרך חיים שבחר לו אותו אדם במודע, גם אם זה לא משהו שיעזור לו בהמשך הדרך.

לכל סטודנט היה את הפרמטרים שלו שהביאו אותו לרגע שהוא התחיל ללמוד, חלקם הגיעו בצורה המקובלת והנורמטיבית וחלקם עשו זאת בעזרת הידע והניסיון חיים שלהם שאיפשר להם להיכנס למסגרת לימודים אקדמיים ללא עזרת מבחנים קודמים כמו פסיכומטרי או תעודת בגרות. אותו מספר של סטודנטים רק הולך וגדל עם השנים, על אף שקשה לחיות בישראל ללא עבודה במשרה מלאה, סטודנטים ממשיכים להיות צמאים לקריירה מעניינת יותר עבורם.

מתוך 300,000 הסטודנטים האלו שרוצים ללמוד, היו כאלו שנדחו בשנים האחרונות בשל מחסור בתעודת בגרות או כאלו שלא ניגשו למבחן הפסיכומטרי, בזמן ששניהם היו כרטיס הכניסה הראשון (והחזק) להיכנס למסלול לימודים אקדמיים.

הסטודנטים חסרי הפרמטרים הללו היו נאלצים לעבור קודם את מבחן הפסיכומטרי ולהשלים את המבחנים שהיו להם לשם קבלת תעודת הבגרות, הדבר היה מלווה בהוצאה כספית גדולה ואף מטרידה לחלק גדול מהתלמידים. הדבר הוביל לכמות גדולה של נוטשים, לא בשל בעיית המבחנים כמו בשל בעיית התזרימים הכלכליים שלהם.

אז מה אפשר לעשות ללא פסיכומטרי ובגרות?

בשל התוצאות שהיו בעבר בעקבות ההכרח, ישנם היום מכללות אשר מוכנות לקבל סטודנטים חדשים בתמורה להגשת מבחנים המשלימים ידע ששכחו הסטודנטים (בדרך כלל לגילאי 30 ומעלה). המבחנים עוסקים בנושאים של ידע כללי בנושאים שונים כמו אנגלית בסיסית ומתקדמת, מתמטיקה (ומבוא) מדע, טכנולוגיה ועוד.

לרוב מגוון האפשרויות של כמה וכמה מכללות הינן בנושאים כמו "מנהל עסקים" / "לימודי תקשורת ודוברות" / "לימודי חינוך" (הכשרת מורים) ועוד.

כמה נושאים נוספים במכללות בישראל שאפשר להתקבל ללא פסיכומטרי ותעודת בגרות:

  • עבודה סוציאלית
  • לימודי תקשורת
  • גיאוגרפיה
  • מנהל עסקים
  • סוציולוגיה ואנתריפולוגיה
  • חשבונאות
  • סיעוד
  • ועוד

בדוגמת מכללת רמת גן, המכללה שמעניקה תואר של אוניברסיטה הפתוחה, ניתן להתקבל גם ללא הפרמטרים שהיו חשובים בשנים האחרונות. במכללה יש מסלולים של לימודים עם תואר ראשון B.A של האוניברסיטה הפתוחה, בעזרת תנאים ויחס חם ואישי מצד המכללה כלימודים אקדמיים לכל דבר.