לימודי מחשבים ואינטרנט נמצאים כמעט בדרגה הראשונה מבין התחומים הנלמדים במכללות, אוניברסטאות ומוסדות הלימוד השונים במדינה. לימודים אלו כוללים הרבה מקצועות שונים שכל אחד מהם הוא תחום אחר כמו לימודי חומרה, לימודי תוכנה, מערכות הפעלה, ועוד.

כיום בישראל קיימים הרבה מאד מוסדות לימוד המתמחים במיוחד בלימודי מדעי המחשב כדוגמת: מכללת אינטלקט (נס), ג'ון ברייס, היי טק, מכללת עתיד, המכללה למינהל, האוניברסיטאות אשר מעניקות תארים , הטכניון, מכללות שונות וכו'…

מקצועות הלימוד הכלולים בתחום קורסי תוכנה , מחשבים והאינטרנט הם :

 •  תמיכה טכנית– זהו בעצם תחום לימודי החומרה של המחשבים שנחשב הקל ביותר מבין שאר התחומים . זהו מקצוע שמלמד אודות חלקי המחשב, חיבורם ביחד והתקנתם במערכת ההפעלה של המחשב. תחום זה מחייב ידע במערכות הפעלה, התוכנות השונות והתקנתן. תחום זה המתמחה בחומרת המחשב אינו מחייב ידע רב במחשבים או בשפה האנגלית כמו בשאר מקצועות המחשבים אך הוא דורש דייקנות, ידע בהתקנה ויכולת לעבוד עם חלקי המחשב כמו דיסק קשיח, כרטיסי זיכרון, והתקנים אחרים הכנתם והתקנתם בתוך המחשב. לימודים אלו יכולים לארוך מחודש עד שישה חודשים תלוי במוסד שבו אתם לומדים, מקצועות הלימוד, ואיזו תעודה הוא מקנה.
 •  עיצוב גרפי וגרפיקה ממוחשבת– מקצוע זה נחשב לחלק חשוב מאד בלימודי המחשבים מאחר והוא נלמד כמקצוע ראשי או משני הכלול בכל מיני מקצועות אחרים של לימודי מחשב. מי שמחליט ללמוד מקצוע זה חייב שיהיה בעל כישרון בציורים, בצבעים, אסתטיקה, ואומנות אך גם למי שרוצה לנסות וליהנות מלימודים אלו. תחום זה כולל לימודי תוכנות חשובות מאד בעולם המחשבים והעיצוב ומה שחשוב מבין תוכנות אלו היא הפוטושופ, התוכנה המפורסמת ביותר בעולם העיצוב והמחשבים בכלל. ישנם קורסים מיוחדים שמלמדים רק פוטושופ, יישומים ואיך לעצב באמצעות תוכנה זו. אחרי הפוטושופ ישנה תוכנה אחרת שנקראת פריהאנד שמשתמשים בה בעיתונים לרוב, תוכנות אחרות כמו autocad 2012 ,Adobe ,InDesign, CorelDRAW9, poser המיוחדת לציורים ולעיצובים תלת מימדיים והתוכנה החשובה שבהן היא 3d max לעיצוב גרפי רגיל ושגרתי אפשר להשתמש בתוכנות photoshop, Freehand  QuarkxPress אך לעיצוב יותר מקצועי השימוש יהיה באמצעות התוכנות: Adobe Acrobat, flash . לכן כדי ללמוד עיצוב גרפי ישנם מסלולים שונים וזה תלוי לאן מועדות פניך, אם זה לעיצוב רגיל ולא למקצועי אז עדיף ללמוד קורסים של תוכנות עיצוב כמו פוטושופ ופריהאנד אך במידה ואתה רוצה להתמחות בעיצוב אז יהיה עליך ללמוד מקצועות נוספים לאלו כמו פלאש, אקרובאט, וכו'.. לימודי עיצוב יכולים להתקיים בכל מוסד לימודי כיום ממכללות, מוסדות פרטיים, ואוניברסטאות. וזה אורך מ 3 חודשים של לימודי קורסים או ששה חודשים ועד 4 שנים לקבלת תואר בעיצוב.
 •  תחום המולטימדיה MMS תחום זה הינו אחד התחומים החשובים ביותר המתמקדים בעיצוב וגרפיקה, לכן מי שירצה ללמוד מקצוע זה חייב שיהיה בעל רקע בתחום הגרפיקה, הציור והאומנות בכלל.  התוכנה הפופולרית בעולם האינטרנט והכלולה בתחום לימוד זה הינה תוכנת הפלאש Flash התוכנה המיוחדת עם היכולות לביצוע סרטי מולטימדיה, הצגות אמנותיות בגודל קטן, והתקנתה בקלי קלות כתוכנת מחשב בכל מערכת הפעלה לתוכנה זו של פלאש משתתפת עוד תוכנה שנקראת director לעריכה במיוחד בקטעי וידאו ומצגות שונות שצריכות עריכה, לכן כדי ללמוד מקצוע של מולטימדיה חייבים ללמוד תוכנות אלו של פלאש והעורך ולעת הרבה אודות מערכות הקול והשמע.
 1. לימודי היסוד הם: Director mx , premiere, after effects , Photoshop .
 2. לימודים מקצועיים בתחום המולטימדיה יהיו: flash mx, poser, sound froge

לימודי מולטימדיה נארכים מ 6 חודשים ועד 4 שנים תלוי מה הרקע של התלמיד ואיפה הוא לומד , ישנם מכללות ואוניברסטאות רבות במדינה שמלמדות מקצוע זה בנוסף לטכניון.

 • לימודי תכנות – זהו המקצוע הכי מבוקש ממקצועות הלימוד וגם בתחום התעסוקה. תכנות זוהי מילת הקסם של המחשב, מי שמכיר שפות תכנות יודע בדיוק מה הולך במחשב ויכול לזהות כל תוכנה ואיך היא עובדת, הופכת עולם המחשבים לפשוט יותר להבנה ועבודה. ישנן הרבה תוכנות שצריכים לדעת וללמוד אודותיהן ,
 1. תוכנות היסוד הן: NET framework,Visual Basic net, MS SQL server, ADO net programming
 2. ותוכנות שהן יותר מקצועיות:  Enterprise Development, XML Services, ASP NETOverview

לימודי תכנות כלולים בכל מיני מקצועות לימוד, כמו הנדסאי תוכנה, מתכנתים, מדעי המחשב, ועוד. וכל תחום לימוד אורך זמן מסויים תלוי מה מחליטים ואיפה.

 •  עיצוב אתרי אינטרנט WEB DESIGN זהו תחום הנפוץ ביותר עקב התפתחות האינטרנט והשאיפה של משתמשים רבים לעצב אתרים משלהם. זהו התחום המתמחה בעיצוב של מראהו של אתר האינטרנט יותר מבנייתו ותכנותו. מי שרוצה ללמוד עיצוב תרים חייב לדעת תוכנות
 1. כמו : FRONT PAGE, DREAM WAVER, SWICH, HTML
 2. ועיצוב מקצועי לאתרים מתבצע בשימוש בתוכנות: Dreamweaver MX, Flash MX, Photoshop for web ,Swish,HTML & CSS

לימודי עיצוב אתרים יכול לארוך מ 6 חודשים , שנתיים עד 4 שנים , הנלמד במכללות שונות, מכללות לעיצוב, אוניברסטאות והטכניון .

 •  בניית אתרי אינטרנט WEB DEVELOPMENT הינו התחום הפופולרי ביותר ביחד עם עיצוב האתרים, שני מקצועות שבדרך כלל לא נפרדים אחד מהשני ומי שילמד עיצוב אתרים בטח ילמד בנייה ולהפך שניהם משלימים אחד את השני. מי שלומד מקצועות אלו עליו להיות מכיר שפת תכנות של HTML  ואחר כך ללמוד שפות תכנות לבנייה ותכנות אתרי אינטרנט כמו:
 1. PHP- השפה הנפוצה ביותר, ומיוחדת בעבודתה במערכת הקוד הפתוח.
 2. ASP של חברת מייקרוסופט,
 3.  ושפות אחרות כמו JSP , java script או vb script המתכנתים חייבים להכיר את מסדי הנתונים והעבודה איתם.
 4. php , asp ובכן שפות התכנות והחומר אשר יילמד במקצוע זה : JAVa Script, MS SQL Server, Asp NET, Visual Studio Concepts הלימודים אורכים מכמה חושים עד 4 שנים תלוי במסלול שאתם בוחרים, ובאיזה מוסד לימוד.
 5.  מסדי נתונים DATA BASE הינה תוכנה מיוחדת לאחסון נתונים, אחסון וארגון היחסים בין אותם נתונים ולסדר אותם, מסדי נתונים הנפוצים ביותר היא תוכנית שמגיעה ביחד עם קבוצת ה- Office והיא תוכנת ה- Axis,  ושתי החברות הכי גדולות Oracle ו- Microsoft הינן מתחרות של התוכנה mysql הלימודים דורשים ידע ויסודות במסדי הנתונים ושפת SQL.
 • לימודי רשתות NETWORKING – התחום הכי מתפתח שיש כיום אשר מלמד אודות רשתות החיבור לאינטרנט , רשת ביתית, התקנות, מדעים, רשתות אלחוטיות ועוד .. הלימודים הם יחסית חומר קשה מאחר ומלמדים עקרונותיהם של רשתות אלו , איך עובדות, העברת נתונים, וכו'… היסוד של החיבור  לאינטרנט. החומר הנלמד :
 1. המקצועות הבסיסיים: Networking Basics, windows 2000 server, windows Infrastructure, Network Security, Troubleshooting Network
 2. מקצועות ההתמחות: IIS server, IIA server,Exchange Server, Network Design & Security, Wireless Concepts
 •  אבטחת אתרים – לימודים קצת יותר מסובכים והעדכניים ביותר אשר יכולים למצוא במוסדות מיוחדים. הכוללים לימודי אבטחת מידע, אבטחת אתרים, תוכן וקידודים שונים כדי למנוע גניבה ופריצת אתרים. לכן זהו מקצוע מאד חיוני שאפשר ללמוד אותו כמקצוע כלול בכל תחום ללימוד של מחשבים שיכול לסייע כל כך הרבה למתכנתים, המעצבים, ובוני האתרים במיוחד.

ועוד.

ישנם מלא קורסים של חומרה או תוכנה אינטרנט או עיצוב הנמצאים במכללות, מוסדות הלימוד ואוניברסיטות שונות צריך רק לבדוק מה כדאי מבחינה תעסוקתית ואם יש אפשרויות מימון שונים באותו תחום לימוד.

בהצלחה!