יש חברה כלכלית שיכולה להתנהל בלי שכר? נושא השכר הוא נושא בעל חשיבות עליונה בכל עסק. מחלקת השכר שונה בכל ארגון ובכל עסק, חברות גדולות יכולות להעסיק מחלקות של עשרות חשבי שכר ואילו עסקים קטנים בדרך כלל מעסיקים מספר בודד של חשבי שכר.

רובנו חשובים על תשלו משכורת כפיסת נייר וישר מסתכלים על חשבון הבנק – האם נכנס הכסף או לא. משכורות הן הרבה מעבר לתשלום עבור העבודה שמבצעים ומעבר לשלום החודשי. מאחורי כל תשלום שכר יושבים עובדים המחשבים ומוודאים שהשכר המגיע לאותו עובד עומד מקרטריונים של החברה, עומד בתנאי החוק וכן בהסכם העבודה שנחתם בין העובד למעסיק. משכורות זה עולם ומלואו.

משהו מקצוע חשב שכר?

על פניו, מקצוע חשב השכר – כשמו כן הוא. אדם המחשב את השכר. חשב השכר עוסק בהיבט של השכר של העובדים באותו עסק. זהו מקצוע עם אחריות ומחוייבות בעל ערך עליון! כל חשב שכר הוא איש מקצוע מוסמך העובר הכשרה ולימודים מקצועיים לצד הכשרות בפועל בארגון עצמו ועבודה לצד הנהלת חשבונות, יועצי מס, מחלקות פיננסיות וכדומה.

  • מקצוע חשב השכר מחולק לרמות ודרגות מקצועיות כאשר הדרך הראשונה היא חשב שכר בסיסי ובהמשך מתקדמים לחשב שכר בכיר.
  • חשבי השכר מנוהלים על ידי רו"ח, הרו"ח מנהל ומפקח על עבודת חשבי השכר, חותם על תלושי המשכורות ונותן אישורים הדורשים את התערבותו.

 

shutterstock_531930085

קורס חשב שכר – מקצוע בטוח

מקצוע חשב שכר הפך בשנים האחרונות למקצוע פופולרי מאד והיום ניתן לראות קורסים ולימודים שונים זוכים לעלייה בביקוש. קורס חשבי שכר נמשך כ- 40 שעות לימוד אקדמאיות ומטרתו להקנות מקצוע בתחום. ההתפתחות בתחום השכר ובכלל בעולם דיני העבודה גרם לכך שיש יותר עבודה על כל תלוש משכורת. אם בעבר תלוש משכורת היה דורש חישוב בסיסי של שעות עבודה היום הדבר שונה בצורה משמעותית. היום חשבי השכר נדרשים לחשב שעות עבודה, הסכמי עובדים, ימי חופש, קרן השתלמות, פנסיה, ימי מחלה ועוד מגוון פרמטרים.
חשוב לציין כי כל נושא התאגדות עובדים תרם לעלייה בהיקיף העבודה על תלושי המשכורות ודורש התייחסות ספציפית לכל משכורת.

לסיכום

מקצוע חשב שכר הוא מקצוע חשוב בכל ארגון. כל ארגון המשלם משכורות חייב לגייס ולהעסיק חשבי שכר. מקצוע חשב השכר נחשב מקצוע עם עבודה בטוחה מאחר ותמיד יצטרכו לשלם משכורות לעובדים בארגונים רבים.