מלגת פר"ח  

  תוכנית ישראלית לחונכות וליווי ע"י הצמדת ילדים עם ליקויי למידה מסויימים לחונכים שהם סטודנטים להשכלה גבוהה. תוכנית זו הינה אמצעי מימון לחונך ואמצעי עזר לחניך . סטודנט להשכלה גבוהה יירשם לתוכנית פר"ח דרך המוסד שבו הוא לומד ויכול להירשם דרך אתר האינטרנט של התוכנית עצמה , כל סטודנט הינו חונך לילד בעל קושי מוכח בלימודים שבית הספר הורה שכן הוא זקוק לעזרה, סטודנט יתחייב לשבת עם הילד כמה שעתיים שבועיות לתת לו תשומת לב אישית ולשמש כמודל לחיקוי. תשומת הלב האישית שמקבלים הילדים (החניכים) מהחונכים שלהם עוזרת להם לממש את היכולות שלהם ולפרוח כבעלי מוטיבציה.

החונכים מקבלים מלגת תגמול עבור תרומתם לקהילה ולילדים האלו .

איך נוצר פרוייקט פר"ח ומי הקים אותו ?

פרוייקט פר"ח התחיל ע"י קומץ של סטודנטים ממכון וייצמן למדע שהתחילו בסיוע לתלמידי בית ספר שהיו להם קשיים מסויימים בלימודים , קשיי ריכוז, בעיות בבית , ליקויים כלשהם , ילדים מרקע סוציואקונומי נמוך שהמליצה עליהם מערכת החינוך בבית הספר. מאז המשיכה התוכנית להתפתח ולהתרחב לכל הארץ ולכל מוסדות החינוך וכיום היא אחת התוכניות הכי מבוקשות ונפוצות בקרב סטודנטים להשכלה גבוהה. יותר מ 15 % מכלל הסטודנטים בישרל תורמים ומסייעים בתוכנית פר"ח לילדים הנזקקים .

תוכנית פר"ח בדרך כלל נמצאת בבתי ספר יסודיים אך ישנו חלק קטן מהחונכים שעובדים ומסייעים לתלמידי תיכון שיש להם דיסלקציה כלשהי שיכולה להפריע להם בסיום הבגרויות , חונכים אשר עוזרים לתלמידי תיכון הם חונכים הלומדים מקצועות מיוחדים מפני שלא כל אחד יוכל לסייע לתלמידים אלו .

 איך התוכנית עובדת?

התוכנית מקצה לסטודנטים טפסים למילוי דוחות עבור השעות שעבד בהם החונך ומה היתה מטרת השיעור שהעביר בכל פעם , כל זה צריך להיות מדווח ומועבר לרכז הפרוייקט במוסד שבו הסטודנט לומד (לכל מוסד יש את רכז הפר"ח האחראי עליו ) . התשלום של מלגת הפרח יהיה לפי הדוחות שנשלחו והוגשו ולפי הפגישות שהתקיימו . תשלום המלגה יכלול גם תשלומי נסיעות לסטודנטים אם המרחק שלהם מאיזור בית הספר של החניך מצריך תשלום נסיעות , תשלום הנסיעות יהיה על לחצי מגובה כרטיס חופשי חודשי. 

המלגה הינה בגובה של 4562 ש"ח בתוספת נסיעות (אם יש ). הסכום מחולק לפי שלוש תקופות בשנה , תקופה ראשונה הינה בחודש פברואר כתגמול לחודשים אוקטובר עד דצמבר, תקופה שניה הינה בחודש מאי כתגמול לחודשים ינואר עד מרץ, תקופה שלישית בחודש אוגוסט עבור החודשים מאפריל עד יוני. סכומי המילגה מועברים ישירות לחשבון הבנק של החונך  .