כל אחד שמעוניין ללמוד לתואר שני או להירשם אל לימודי דוקטורט ואינו עושה זאת משום העלות הגבוהה של הלימודים ואי היכולת לשלב עבודה בזמן הלימודים, בוודאי ישמח לשמוע שקיימים גופים רבים שמציעים מלגות לתארים מתקדמים וארגונים רבים שמספקים עזרה בכל הקשור אל מימון שכר הלימוד למטרת לימודי תואר שני ושלישי בתנאים נוחים.

סיוע מטעם האוניברסיטה או המכללה

נכון להיום ברוב האוניברסיטאות והמכללות יש מדור סיוע שתפקידו למצוא פתרון לסטודנט שמעוניין ללמוד אך מתקשה לעמוד בתשלום שכר הלימוד. שני מקורות הסיוע העיקריים המוצעים לסטודנטים הם :

  • הלוואות- כאן מדובר על הלוואות סטודנטים בתנאים נוחים מאוד ובריבית נמוכה (פעמים ללא ריבית).
  • מלגות- רשימת גופים, עמותות וארגונים שמציעים מלגה לסטודנטים לתארים מתקדמים.

מחלקת הסיוע כוללת בדרך כלל גם שירותי ייעוץ וניתן לקבוע פגישה עם אחד מנציגיה על מנת לשמוע על האפשרויות המתאימות ביותר שעומדות בפני סטודנטים של לימודי תואר שני. בנוסף, רוב המוסדות האקדמיים בישראל מפרסמים באתר האינטרנט של האוניברסיטה או המכללה מידע וקישור לאתרי מלגות המיועדים לתארים ראשונים ומתקדמים. יש פעמים בהם גם מינהל הסטודנטים מציע מלגות לסטודנטים שסיימו בהצטיינות את לימודי התואר הראשון ומעוניינים להמשיך הלאה בתחומי מחקר או תחומים חשובים אחרים.

לימודי תואר שני – מלגות

  • משרד החינוך- ניתן לפנות למשרד החינוך למטרת סיוע בשכר הלימוד לתואר שני ושלישי. משרד החינוך מספק מלגות מדי שנה לאנשים שמוגדרים כתושבי ישראל. על מנת לקבל מלגה כזו, יש למלא בקפידה ולצרף את כל המסמכים החיוניים אותם ניתן להשיג בחנויות הממוקמות בקמפוס, מנהל הסטודנטים ועוד.
  • קרנות שונות- יש מגוון קרנות שמספקות מלגה לתארים מתקדמים. יש קרנות שמספקות מלגות לתארים מתקדמים בחוגים ספציפיים, אחרות על פי מוצא ועוד.
  • אתר מלגות- כניסה לאתר מלגות יאפשר לכל גולש לציין האם הוא מעוניין במלגות ללימודים בישראל או במדינות חו"ל, לציין את הפקולטה אליה משתייכים, את התואר בו מעוניינים וללחוץ על כפתור 'שלח'. מיידית יוצגו תוצאות המותאמות לנתונים שהוקלדו על ידי הגולש בצורה מפורטת. כל תוצאה תכיל את שם המלגה, היחידה המטפלת בסוג זה של מלגות ומועד ההגשה הסופי של הגשת טופס הבקשה והמסמכים השונים לאותה קרן או גוף סיוע.
  • מלגות לקהלים שונים- ניתן לפנות אל גופים מסוימים שמעניקים מלגות מדי שנה לעולם חדשים, יוצאי מדינות מסוימות, ילדים ממשפחות שכולות ועוד.

הלוואות סטודנטים – סיוע בשכר הלימוד

  • קרנות אוניברסיטה- יש אפשרות להגיש בקשה להלוואה ללא ריבית מקרנות האוניברסיטה.
  • אגודה ישראלית- יש אפשרות לפנות אל האגודה שמציעה הלוואות ללא ריבית לסטודנטים.
  • בנקים- הבנקים בישראל מציעים מסלולי הלוואות לסטודנטים לתארים מתקדמים. התנאים בדרך כלל נוחים ובאים לידי ביטוי בפריסת תשלומים עד שמונה שנים ואפשרות להתחיל ולשלם את הקרן לאחר סיום הלימודים או להתחיל לשלם לאחר השנה השנייה של הלימודים. הריבית המשתנה של הלוואות אלו משתנה מדי תקופה וחשוב לברר האם היא אכן משתלמת לכם בהשוואה אל הלוואת שמוצעות על ידי בנקים אחרים.